Co głosi Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi?

Wiele osób szuka w internecie opinii o krakowskim Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi oraz działającym obok niej Stowarzyszeniu „Polonia Christiana”. Misja tych organizacji oraz poglądy wyrażane są nie tylko na oficjalnych stronach bądź w czasopismach, które prowadzą. Wiele można dowiedzieć się z wystąpień publicznych znanych osób z tego środowiska. Co ciekawe, oba podmioty działają w sposób czytelny i przejrzysty.

Takim ciekawym źródłem wiedzy i opinii o obu organizacjach jest niedawny występ telewizyjny red. Krystiana Kratiuka. Redaktor naczelny prowadzonego przez Stowarzyszenie Ks. Skargi portalu PCh24.pl Krystian Kratiuk wziął udział w debacie o kryzysie w polskim Kościele, zorganizowanej z okazji 5-lecia telewizji internetowej WRealu24.tv. Oprócz niego, uczestnikami debaty byli także: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, red. Paweł Lisicki i Marcin Dybowski.

Gość telewizji WRealu24 mówił, iż choć reprezentuje media kojarzone z tzw. kościołem walczącym, przy każdej okazji stara się on przypominać, że katolicy w Polsce trzymają jeszcze pewien poziom. Sam fakt tego, że są atakowani z różnych stron za swoje poglądy i nieustępliwą postawę dowodzi tego, że nie jest z nami tak źle, jak mogłoby się wydawać, tym bardziej, że Kościoła w Polsce nie stanowią tylko duchowni, ale przede wszystkim wierni świeccy.

Myśl red. Kratiuka kontynuował red. Paweł Lisicki, który zauważył, że dzisiejszy Kościół Katolicki (w którym to właśnie próbują wypracować sobie pozycję takie media jak reprezentowane przez niego „Do Rzeczy”, czy też prowadzone przez Stowarzyszenie Ks. Skargi PCh24.pl – przyp. red.) nie jest tym samym, który funkcjonował w latach 60-tych. – Podstawą obecnego problemu jest załamanie, które nastąpiło w Kościele wraz z Soborem Watykańskim II. Ja to nazywam tak, że od tego momentu mamy do czynienia z paraliżem dogmatycznym katolicyzmu – mówił.

Podczas debaty głos zabierał jeszcze kilkukrotnie red. Krystian Kratiuk. Przy pytaniu o reakcję Kościoła na skandale pedofilskie, nawiązał m.in. do postaci patrona Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. – Ksiądz Skarga mawiał, że odstępstwo od wiary Pan Bóg mieczem pogańskim karze. I teraz, na naszych oczach, dokonało się być może największe odstępstwo od wiary wśród niektórych biskupów i kapłanów (…) Mimo tego zgorszenia i skandalu, warto zawsze pamiętać o tym, jakie metody radzenia sobie z problemami Kościół wypracował. Święty Piotr Danani mówił np., że karą za homoseksualizm powinno być wydalenie ze stanu kapłańskiego i oddanie pod sąd świecki – zauważył redaktor naczelny portalu PCh24.pl.

Warto też pamiętać, że najlepszą odpowiedzią na zalew antykatolickiej propagandy są zawsze pozytywne wzorce i świadectwa publiczne wiary i przywiązania do tradycji katolickiej. Na tym polu od ponad 20 lat działają wspomniane organizacje. Przykładowo, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi była w 2018 r. jedną z organizacji prowadzących akcję „Polonia Semper Fidelis”, w ramach której zmobilizowano ponad 140 tys. katolików do zwrócenia się z prośbą do polskiego Episkopatu o wytrwanie w niezmiennym nauczaniu Kościoła w sprawie nierozerwalności małżeństwa.